Nazwisko po ślubie dla kobiety – po mężu, dwuczłonowe czy pozostawić rodowe?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jakie wybrać nazwisko po ślubie?Nazwisko po ślubie. To kolejna ważna kwestia dla każdej kobiety. Według zwyczaju żona przyjmuje nazwisko męża, jednakże obecnie nie zawsze tak właśnie się dzieje. Istnieje bowiem kilka rozwiązań. Każda Panna Młoda powinna zatem rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw zmianie nazwiska, być może również zapadnie decyzja o tym, aby pozostać przy dotychczasowym. Możliwe jest również to, by to jednak mąż przyjął nazwisko panieńskie swojej małżonki. Co zatem należy wiedzieć o nazwiskach po ślubie?

Decyzja o zmianie nazwiska może wywołać pewne konflikty pomiędzy przyszłymi małżonkami, powodem tego jest fakt, iż większość mężczyzn tę kwestię traktuje niezwykle honorowo i dla nich sprawą oczywistą jest, że żona przyjmie ich nazwisko. Tymczasem kobietom wcale niełatwo jest rozstać ze swoim panieńskim nazwiskiem, które towarzyszyło im przez wiele lat. Aby uniknąć ewentualnych sprzeczek, warto wspólnie z narzeczonym rozważyć kwestię tego, jaką młoda żona przyjmie godność w dniu ślubu. Istnieją następujące rozwiązania, które uregulowane są przez odpowiednie artykuły Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, przede wszystkim małżonkowie mogą mieć wspólne nazwisko – to, które było nazwiskiem żony bądź męża. Każdy z małżonków może również zachować dotychczasowe nazwisko bądź też dotychczasowe połączyć z nazwiskiem współmałżonka, wówczas jednak należy pamiętać, że nie może się ono składać z więcej niż dwóch członów.Jakie nazwisko przyjąć po ślubie?

Wiedząc już jak sytuacja wygląda w teorii, warto dowiedzieć się na wygląda to w praktyce. Z pewnością nikogo nie zaskoczy fakt, że kobiety najczęściej przyjmują nazwisko męża. Rzadko zdarza się, aby młode żony pozostawały przy dotychczasowym nazwisku. Coraz częściej jednak panie łączą dotychczasowe i nazwiskiem męża. To rozwiązanie zwykle praktykowane jest, kiedy kobieta odniosła sukces zawodowy i jej nazwisko jest rozpoznawane. Dotyczy to zwłaszcza dziennikarek, aktorek, piosenkarek, ale i pracowników naukowych. Nazwisko dwuczłonowe również wybierane jest przez panie, które nie chcą, aby to panieńskie zostało zapomniane. Jednakże przyjmując dwuczłonowe nazwisko, należy pamiętać, że nie można się podpisywać używając tylko jednego członu, lecz obu. Ponadto nim zdeklarujemy się w Urzędzie Stanu Cywilnego, jakie nazwisko przyjmiemy, warto rozważyć czy połączenie swojego nazwiska oraz nazwiska męża nie będzie źle brzmiało, np. śmiesznie czy też okaże się ono zbyt długie.

Kwestię nazwiska każdy traktuje w inny sposób, dla jednych jest to sprawa oczywista, dla innych wcale niełatwa. Decyzja o wyborze nazwiska powinna być jednak przede wszystkim dobrze przemyślana.

1
0