Weselne przesądy – ślub cywilny, ślub kościelny

[Głosów:0    Średnia:0/5]

przesady slubneKtóż z nas nie słyszał o ślubnych przesądach? Śmiało można twierdzić, że jest ich niezliczona ilość. Każdy bowiem region naszego kraju posiada swoje własne. To, co je łączy, to z pewnością ich ogólny cel, którym jest zapewnienie przyszłym małżonkom dobrobytu, powodzenia i szczęścia, bądź wręcz przeciwnie – zwiastują niepowodzenia i nieszczęścia, a niektóre zapowiadają dominację jednego z małżonków.

Nie oznacza to jednak wcale, że uparcie musimy w nie wierzyć, a już na pewno, w obawie o nasze małżeńskie szczęście, w najdrobniejszych szczegółach przestrzegać i uważać „aby nie zapeszyć”. Z pewnością trudno jest wymienić wszystkie ślubne zabobony, skupmy się jednak na tych najbardziej znanych.

przesady slubne weselne rzucanie welonu bukietu

O tym, że Panna Młoda powinna mieć coś niebieskiego (symbol wierności męża), pożyczonego (symbol życzliwości nowej rodziny), nowego (symbol dostatku w życiu małżeńskim) i starego (symbol wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół), wie chyba każdy. W nazwie miesiąca, w którym zawieramy związek małżeński, powinna być literka „r”. Inaczej nasze potomstwo może mieć problemy z jej wymówieniem. Jeśli natomiast Pan Młody zobaczy swoją wybrankę w sukni ślubnej wcześniej niż w dniu ślubu, zapowiada to spore nieszczęście. Z kolei Panna Młoda nie powinna zakładać naszyjnika z prawdziwych pereł, natomiast jej obuwie ślubne koniecznie musi być pełne. Wszelkie wycięcia i buty bez palców są zabronione.

symbolika przesady slubne krojenie torta

Przyjęło się również zakładać, że najszczęśliwsze i najtrwalsze małżeństwa to te, zawierane w Święta Bożego Narodzenia. Jeśli chcemy zadbać o powodzenia naszego życia we dwoje, nie wolno nam zakładać obrączek przed ślubem, zaś przyszła Panna Młoda może założyć swoją kreację tylko do przymiarki. Natomiast wybierając się na zakup ślubnej kreacji, koniecznie zabierz ze sobą mamę bądź przyjaciółkę. Ich dobre rady z pewnością będą dobrą wróżbą na przyszłość.

Ślubne przesądy to z pewnością ciekawa lektura dla wszystkich par wstępujących w związek małżeński. Najważniejsze jest jednak to, co mamy w sercu i tym się kierujmy, Tylko wtedy żadne złe moce nie będą w stanie nam zaszkodzić.

0
0