Zwyczaje, obrzędy, przesądy na ślubie i weselu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Popularne ślubne zwyczajeŚlub to zdecydowanie wielkie wydarzenie nie tylko dla Młodej Pary, ale także dla całej jej rodziny. Do tak ważnej uroczystości znacznie wcześniej rozpoczynają się przygotowania, wszystko bowiem musi zostać dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Z pewnością każdy również doskonale wie, że ślubom i weselom w polskiej kulturze nieodłącznie towarzyszą różnego rodzaju zwyczaje, które dla wielu osób mają ogromne znaczenie. Niektórzy, a zwłaszcza osoby starsze przywiązują do nich dużą wagę. O jakich zatem zwyczajach ślubnych i weselach powinna wiedzieć każda Młoda Para?

Przede wszystkim przed wyjściem z domu Parze Młodej udziela się błogosławieństwa, czynią to rodzice, dziadkowie, a także rodzice chrzestni. Dopiero później przyszli małżonkowie wyruszają do kościoła. Jest to bardzo stary zwyczaj, jednakże przez większość rodzin nadal kontynuowany.

Obecnie istnieje również zwyczaj, iż Pannę Młodą do ołtarza prowadzi jej ojciec i tam oddaje córkę w ręce Pana Młodego. Po ceremonii zaślubin Para Młoda wychodzi z kościoła i wówczas zwykło się obsypywać nowożeńców monetami. Ten obyczaj oznaczać ma dostatek. Jednakże jeśli młodzi małżonkowie nie zbiorą wszystkich monet, sytuacja może nie być aż tak pomyślna. Co więcej, ta osoba, która zbierze szybciej i więcej pieniędzy, według przesądu będzie sprawowała pieczę nad domowym budżetem. Weselne zwyczaje i obyczaje

Według kolejnego zwyczaju pojazd wiozący nowożeńców na salę weselną powinien przyjechać na końcu, nie wypada również, aby Młoda Para oczekiwała na gości. Podczas przyjęcia weselnego wszystko koniecznie musi mieć swój określony porządek i schemat. W tym miejscu należy wspomnieć, iż Pan Młody powinien przenieść swoją żonę przez próg sali weselnej. Wówczas młodzi małżonkowie zostają przywitani przez gości oraz rodziców częstujących ich chlebem i solą. Następnie zwykło się wznosić toast, który w przypadku nowożeńców zwieńczony powinien zostać tłuczeniem kieliszków po szampanie.

Pierwszy taniec już tradycyjnie należeć powinien do Młodej Pary. Dopiero później do zabawy dołączają pozostali goście. Kolejnym zwyczajem są oczepiny, które zwykle odbywają się o północy. Wszystkie Panny gromadzą się wokół Pani Młodej i próbują złapać welon, natomiast kawalerowie musznik bądź też krawat rzucany przez Pana Młodego. Osobom, które staną się nowymi właścicielami tych elementów zwiastuje się szybkie zamążpójście.

Oczywiście zwyczajów weselnych można wymienić znacznie więcej. Omówione zostały jedynie nieliczne, pozostają bowiem jeszcze takie kwestie jak tort cz też tradycyjne podziękowania dla rodziców.

0
0